EGEMENLİK MİLLETİNDİR!


EGEMENLİK
KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR
MENGÜ SİTE :
BİZİM KÜREMİZ

Alternatif küreselleşme hareketleri içinde, yüksek başarı şansının, sadece en örgütlü olanlarda ve sarsılmaz bir amaç birliği doğrultusunda hareket edenlerde olduğunu gördüm.

Çevrecileri, yoksulları işsizleri, işçileri ve bütün barışçıları ellerim patlayıncaya kadar alkışlıyorum. Ancak ben bütün enerjimi, bilincimi, zamanımı ve çalışmamı artık bir başka alternatif küreselleşme hareketinde odakladım:

ANADOLU-
İDİL-URAL-
ALTAY KÜRESELLEŞMESİ

ANADOLU-İDİL-URAL-ALTAY KÜRESİ

Büyük Kafile'ye katılmak için, kim var diye düşünme!   "

"Ben varım" deyip "HAREKET"E GEÇ! ve SİVİL İNİSİYATİFİN
bir parçası ol;

Çünkü;
EĞER İSTERSEN KENDİ KÜRENDE ve KENDİ DÜNYA DÜZENİNDE 
YAŞAYABİLİRSİN!

 

     www.globalidilaltay.com

Not: Resim ve haritalar, facebook sosyal paylaşım ortamından buraya aktarılmıştır.

Üyelik Girişi

DOĞU TÜRKİSTAN HAKKINDA

       www.globalidilaltay.com 

    DOĞU TÜRKİSTAN HAKKINDA

DOĞU TÜRKİSTAN STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ

http://uysam.org/tr/?p=397

 

NÜFUSU
Doğu Türkistan’ın nüfusu,1949 yılından itibaren Türk dünyasındaki nüfus artış oranları baz alınarak yapılan ilmi istatistiklere göre 43.210.802 olarak belirlenmiştir. YÜZÖLÇÜMÜ 1.828.418 km kare olup Almanya dan 4, Türkiye den 2,5, Pakistan dan 3 kat daha büyüktür.
 
 
ÜZERİNDE KURULAN TÜRK DEVLETLERİ
HUN İMPARATORLUĞU(M.Ö 220-M.S 216), GÖKTÜRK DEVLETİ (552-745),UYGUR DEVLETİ(740-860), KARAHANLILAR DEVL.(840-1212), DOĞU TÜRKİSTAN (YAKUPHAN,KAŞGARYA) DEVLETİ(1863-1877), DOĞU TÜRKİSTAN İSLÂM CUMHURİYETİ(12 KASIM 1933-1937), DOĞU TÜRKİSTAN CUMHURİYETİ( 12 KASIM 1944-1949) BAŞLICA
 
ŞEHİRLERİ
Urümçi(Başkent)Kaşgar, Hoten,Yarkent,Turfan, Kumul, Gulca(İli), Kuça, Aksu ve Karaşehir başlıca vilayetleridir.
 
 
 
COĞRAFİ KONUMU ASYA KITASININ TAM ORTASINDADIR
Baş meridyene yaklaşık 73 derece- 96 derece doğu boylamları ile ekvatora göre de 35 derece- 49 derece kuzey enlemleri arasında yer alır.

YER ALTI ZENGİNLİK KAYNAKLARI
1934-1943 Yıllarında Ruslar tarafından yapılan araştırma ve tetkiklerde 5 yerde Uranyum 5 yerde Volfram 13 yerde Kalay , 32 yerde Kurşun, 50 yerde toplam 18.500.000 ton Altın, 46 yerde Demir, 70 yerde Kömür, 2 yerde Cıva, 6 yerde Amonyak yatakları mevcuttur. 160 milyar tondan fazla 910 bin km2′lik alanda yeraltında 10 bin metreye kadar olan katmanlarda petrol tespit edilmiştir.2.5 milyon metre küp doğalgazı ile Suudi Arabistan’dan daha zengindir. Sadece Doğu Türkistan’ın Tarım Havzasında 74 milyar varil petrol rezervi mevcuttur. Bunda, Cungarya ve Turfan bölgesindeki zengin petrol yatakları hariçtir. Yine başka bir araştırmaya göre Karamay bölgesinde günde 170.000 varil yılda ise 1.286.000 ton petrol Çinliler tarafından çıkarılmaktadır. 160.000 ton rezervi olan bu petrol yatağı yine tamamen Çinlilerin kontrolünde olup, çıkan zenginliklerden Doğu Türkistan Türkleri kesinlikle istifade edememektedirler. 1949 YILINDAN BERİ BÜTÜN BU ZENGİNLİKLER KIZIL ÇİN TARAFINDAN SÖMÜRÜLMEKTEDİR. (Geniş bilgi için AYRICA bakınız: http://www.hurgokbayrak.com/yeni_sayfa_44.htm)
 
 
İKLİM
Ülkede Belirgin bir kara iklimi hakimdir. Gündüzleri sıcak, geceleri serin; yazları çok sıcak, kışları ise çok soğuk geçer. Turfan müstesna, Doğu Türkistan da sıcaklık ortalaması 30 derecedir.Kış ortalaması ise -16 derece dolayındadır.
HAYVANCILIK
Kızıl Çin istilasına kadar, bütün Doğu Türkistan’daki hayvanların umumi sayısı 15.000.000 baş idi. 1963 yılında Fransızların yaptıkları araştırmalara göre 60 Milyon baş hayvan olması gerekiyordu. 1987 yılındaki Çin kaynakları hayvan sayısını 20 milyon olarak açıklamıştır. Dolayısıyla bu tablo işgalci Çin hükümeti aleyhine ilginç ve düşündürürcü bir sonuç ortaya koymaktadır.
TİCARET
Uzun yıllar boyunca İpek Yolu denen ve Dünya ticaretinin şah damarını teşkil eden Çin ile Bizans arasındaki büyük ticaret yolu Türklerin elinde idi.1949 yılındaki işgalden sonra ithalat ve ihracat Çinli müstemlekecilerin ellerine geçmiş ise de, şu anda bile tarihi Kaşgar vilayeti ithalat ve ihracat konusundaki stratejik önemini korumaya devam etmektedir.
SANAYİ
İşgalden önce genelde el sanatlarından ibaret olan Uygur halkının geçim kaynağının yanı sıra İpekli ve pamuklu kumaşlar da dokunuyor, halı, kilim gibi eşyalar imal ediliyordu.Kesin olmayan rakamlarla 302 adet tezgah,atölye, fabrika ve işletme mevcut olup, Bunlar halı, deri, demir, bakır ve bez sanayisine aitti.
 
AKARSULAR VE GÖLLER
En mühim akarsuyu TARIM NEHRİ’ dir. uzunluğu 1600 Km olan bu nehir altı koldan doğar. Batıdan gelen Kaşgar derya,Güneybatıdan gelen Yarkent Derya, Güneyden gelen Hoten Derya, Kuzeybatıdan gelen Aksu bu nehrin kollarıdır. Ayrıca BULUNGİR Irmağı da vardır. Tanrı Dağlarının güneyinde BAĞRAÇ GÖLÜ bulunmaktadır. Bu Gölün Güneydoğusunda LOP Gölü vardır. Ayrıca ABI GÖLÜ Cungarya Havzasının en büyük Gölüdür.
 
MEDENİYET MERKEZLERİ
Doğu Türkistan’da bulunan başlıca tarihi klıntılar ve medeniyet merkezleri; Ming Oy Harabeleri-Kuduran Antik Şehri Kaşgar Eski Şehir-Mirat- Çençen-Uzunlat-Hanay-Eşşar-Niye-hoten ve Yarkent Şehirleri-Hücra ve Kızıl Harabelerdir.

http://uysam.org/tr/?p=397

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

 23 nisan 1920

**SİTEMİZİN ANDROİD UYGULAMASI
Takvim
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret166640